Justyna Pol Gabinety Stomatologiczne

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Zdrowe zęby na długie lata

Doskonale wiemy, jak bardzo utrudnia życie codzienne nieustający ból zęba. Często u jego przyczyn leżą ubytki próchnicze. W naszych gabinetach z powodzeniem leczymy zmiany próchnicowe oraz uzupełniamy ubytki stosując wypełnienia zębów. Nasi lekarze są w stanie zdiagnozować obecności ubytku próchnicowego na bardzo wczesnym etapie, co zwiększa szansę leczenia i przeciwdziałania dalszej utracie tkanek zęba. Pamiętajmy, że konsekwencją nieleczenia  ubytków może być obumarcie miazgi i złamanie zęba. Prowadząc leczenie zachowawcze dbamy o komfort pacjenta i oto, aby zabiegi przebiegały bezboleśnie. Wielkie znaczenie ma dla nas także wymiar estetyczny leczenia.

Wypełnienia kompozytowe zębów

Zabiegi polegają na odbudowie różnymi materiałami utraconych tkanek zębów. Dentysta musi odpowiednio opracować ubytek przed założeniem materiału wypełniającego. Wypełnienie zęba – cena leczenia zachowawczego uzależniona jest od rodzaju wypełnienia.

Wypełnienia zębów – rodzaje:

  • Wypełnienia kompozytowe
  • Wypełnienia glasjonomerowe 
  • Wypełnienia kompomerowe
  • Wkłady koronowe (onlay, inlay, overlay)

Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu działań podejmowanych w stomatologii. Spisują się one kapitalnie w zakresie plombowania wyleczonego zęba. Należy jednak pamiętać o tym, że mogą być one zakładane wyłącznie w momencie, gdy opracowywany ząb jest całkowicie oczyszczony, osuszony i zdezynfekowany. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie wypełnienia, które jest nie tylko estetyczne, ale też bardzo szczelne i niezwykle gładkie w dotyku. Jego cena zależy głównie od wielkości powstałego ubytku, gdyż nietrudno domyślić się, że będzie to wymagało większej ilości materiału oraz pracy wykonanej przez stomatologa.

Wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym

Rekonstrukcja zęba po leczeniu endodontycznym pozwala uchronić go przed ekstrakcją i zachować jego funkcjonalność. Jeśli ząb zachował sporą ilość ścianek własnych, istnieje możliwość rekonstrukcji za pomocą materiału kompozytowego na włóknie szklanym. W przypadku znacznych ich uszkodzeń możliwe jest  uratowanie zęba poprzez wykonanie  wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony.

Złamany ząb – co robić?

Zarówno w przypadku, kiedy chodzi o złamany ząb przy dziąśle, czy też ząb złamany przy korzeniu,jesteśmy w stanie pomóc. Szybkość działania ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż uszkodzony ząb z czasem staje coraz słabszy. Stosowane przez nas metody zależą od stopnia  i miejsca złamania zęba.

W przypadku niewielkich urazów w leczeniu stosujemy materiały kompozytowe. Jeśli jednak problemem jest złamany ząb poniżej linii dziąsła, jedynym rozwiązaniem może być założenie implantu. Natomiast złamany martwy ząb przy dziąśle leczymy  z wykorzystaniem wkładów koronowo-korzeniowych.

Powracającym przypadkiem jest złamany ząb leczony kanałowo. Do takiej sytuacji dochodzi, ponieważ  ząb po leczeniu endodontycznym jest osłabiony i wrażliwy. W niektórych przypadkach, kiedy ząb pęka na całej długości, konieczna jest jego ekstrakcja.

Złamany ząb – cena

Najtańszym rozwiązaniem jest odbudowa zęba przy użyciu materiałów kompozytowych,  najdroższym – implanty wraz z koronami protetycznymi. Jeśli złamany ząb to jedynka, cena może być nieco wyższa. Pamiętajmy, że odbudowa zębów posiadania nie tylko wymiar estetyczny, ale i leczniczy. Każdy złamany ząb – czwórka, jedynka wymaga odbudowania, które uchroni pacjenta przed przykrymi konsekwencjami.

OPINIE

kontakt
Umów się na wizytę
Znajdziemy dogodny termin wizyty

    Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.