Justyna Pol Gabinety Stomatologiczne

Periodontologia

Periodontologia

Periodontologia

Dla zdrowych zębów i dziąseł

Dla zdrowych zębów i dziąseł

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób z okolic przyzębia, czyli tkanek, które są w kontakcie z szyjką zęba. Do przyzębia możemy zaliczyć dziąsła, ozębną, okostną oraz kości wyrostka zębodołowego. Choroby tych okolic, jak np. zapalenie przyzębia, mają swoje źródło w zróżnicowanych czynnikach.

Pierwszym z nich jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Brak odpowiedniego  usuwania nagromadzonego osadu w postaci płytki nazębnej przy pomocy szczotkowania, nitkowania oraz płukania z czasem doprowadzi do jej utwardzenia. Tak powstała struktura, nazywana już kamieniem nazębnym jest źródłem wielu szkodliwych toksyn, które doprowadzają do stopniowego rozwoju stanu zapalnego nie tylko w samym przyzębiu, ale tez i jamie ustnej.

Do innych powodów występowania chorób przyzębia zaliczamy również:

 • awitaminozę
 • zaburzenia hormonalne
 • rozwinięty bruksizm
 • powstałe wady zgryzu
 • nieprawidłową dietęZatem jeśli zauważysz objawy takie jak krwawienie z dziąseł czy wyraźnie ruchomy ząb, nie zwlekaj i udaj się do periodontologa. Dzięki dostępnej technologii jesteśmy w stanie Ci pomóc i dobrać idealne rozwiązanie dla potrzeb każdego pacjenta.

Objawami, mogącymi wzbudzić w nas potrzebę poddania się leczeniu z zakresu periodontologii są:

 • odsłonięte szyjki zębowe
 • krwawiące dziąsła
 • wyraźne obrzęki
 • suchość błony śluzowej jamy ustnej
 • stale utrzymujący się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Pierwsza wizyta na tle dziedziny, jaką jest periodontologia, skupia się na dokładnym rozpoznaniu schorzeń wraz z zaleceniem i wykonaniem koniecznych zabiegów z zakresu higieny jamy ustnej. Jeżeli periodontolog zauważy sporą ilość nagromadzonego kamienia nazębnego, zaleci podjęcie poważniejszych kroków celem leczenia danego przypadku. Pozostawiony bez opieki lekarskiej kamień nazębny może doprowadzić do poważnych zniszczeń dziąseł, wyraźnego odsłonięcia szyjek zębowych, a następnie do destrukcji kości. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozchwiania zaatakowanych przez kamień nazębny zębów i nawet do ich wypadnięcia z łuku zębowego. Periodontologia pozwala na szybkie rozwiązanie zaistniałych problemów.

Periodontologia – leczenie

Główną metodą leczenia chorób przyzębia jest usuwanie kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej. W tym celu wykonujemy scaling. Jest to zabieg profilaktyczno-leczniczy, który skupia się na skrupulatnym usuwaniu twardych złogów nagromadzonego na zębach kamienia nazębnego. Narzędzie, z jakiego korzystamy to skaler ultradźwiękowy. Poprzez emisję dźwięków o określonej częstotliwości, kamień stopniowo pęka i odpada od powierzchni zębów. Sam zabieg nie jest zwykle bolesny, jednak dla wyjątkowo wrażliwych pacjentów możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, całkowicie eliminującego ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Aby scaling był skuteczny, zalecamy korzystanie z jego działania przynajmniej raz lub dwa razy do roku. Oczywiście w razie wystąpienia takiej potrzeby, można robić to znacznie częściej.

Należy tez pamiętać o tym, że czyszczone elementy uzębienia mogą być wrażliwe po zakończeniu zabiegu, stąd też zdecydowanie zalecamy zainteresowanie się zabiegiem fluoryzacji.

Gdy doszło do zapalenia w okolicy dziąseł, sięgamy też po leki przeciwzapalne. Wykonujemy również zabiegi szynowania, które unieruchamiają rozchwiane zęby oraz kiretaże kieszeni przyzębnych. Jak widać, periodontologia pełna jest przeróżnych rozwiązań, które pozwalają na uratowanie zębów pacjentów.

Podstawą jest jednak odpowiednia profilaktyka! Właściwa higiena jamy ustnej oraz zabiegi czyszczenia zębów u stomatologa pomogą Ci uniknąć problemów takich jak choćby krwawienie dziąseł.

Dentysta w Stargardzie – Zapraszamy do kontaktu!

OPINIE

kontakt
Umów się na wizytę
Znajdziemy dogodny termin wizyty

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.